Racot – znajduje się tu klasycystyczny zespół pałacowy zbudowany w latach 1780-1791 dla Antoniego Barnaby Jabłonowskiego, zaprojektowany przez słynnego architekta włoskiego Dominika Merliniego. W II poł. XVIII w. u księcia Antoniego Jabłonowskiego bywali m.in. Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski. Istniał tutaj jeden z pierwszych teatrów dworskich, w którym wystawiano sztuki m.in. księcia Antoniego Jabłonowskiego i Józefa Wybickiego. Latem 1831 r. najprawdopodobniej przebywał tutaj Adam Mickiewicz. W 1798 r. pałac został sprzedany księciu Wilhelmowi Orańskiemu, późniejszemu królowi holenderskiemu. Od 1878 r. własność książąt weimarskich. Od 1919 r. pałac był własnością Skarbu Państwa z przeznaczeniem na siedzibę Prezydenta RP. Bywali tu prezydenci Wojciechowski i Mościcki. W 1928 r. założono stadninę koni rasy wielkopolskiej. Obecnie pałac jest siedzibą dyrekcji Stadniny Koni w Racocie. W nowym skrzydle mieści się hotel.
Choryń - dwór klasycystyczny z końca XVIII w, zbudowany dla Piotra Drwęskiego z późniejszymi bocznymi przybudówkami z XIX/XX w. Parterowy, na rzucie prostokąta. Wejście na osi zwieńczone małym frontonem z osobnym daszkiem. Dach naczółkowy. W gościnie u Józefa Taczanowskiego, przebywał jesienią 1831 i na pocz. 1832 r. Adam Mickiewicz (napisał tutaj "Redutę Ordona").
W Czempiniu znajduje się barokowy, bardzo piękny i stosunkowo dobrze zachowany pałac, wzniesiony w 1739 roku, na murach o sto lat starszej siedziby, przez Ludwika Szołdrskiego. Pałac zbudowany na planie czworokąta, z trzema ryzalitami od frontu i jednym od strony ogrodu. Ma bogato dekorowane szczyty, a środkowy ryzalit jest ozdobiony postaciami symbolizującymi cztery kontynenty. Od frontu pałacu znajduje się szeroki taras z ozdobną balustradą. Obecnie prywatna własność.