Zielonagóra - wieś położona na lewym brzegu Warty, przy ujściu Samy.
We wsi znajduje się zespół parkowo - pałacowy rodu Raczyńskich. W 1825 r. Atanazy (brat Edwarda Raczyńskiego z Rogalina) utworzył ordynację, która po śmierci jego syna Karola została przekazana Raczyńskim z linii kurlandzkiej. Rodzina ulegała stopniowemu zniemczeniu. Kolekcja dzieł sztuki Atanazego Raczyńskiego, po okresie pobytu w galerii narodowej w Berlinie, trafiła do wybudowanego w 1903 r. gmachu muzeum w Poznaniu, stanowiąc podstawę ekspozycji zagranicznej.
Pierwotny dwór zbudowany około 1857 dla Atanazego Raczyńskiego został rozbudowany w latach 1906-1910 przez Zygmunta Emeryka Raczyńskiego w stylu eklektycznym z elementami tzw. kostiumu francuskiego i neobarokowymi elewacjami.
Pałac piętrowy, z dachem mansardowym i czwórkondygnacyjną kwadratową wieżą w narożniku, położony na wysokiej skarpie nad Wartą, elewacją zwrócony ku północy. Nad wejściem, w kartuszu, herb Raczyńskich - Nałęcz z dewizą rodową Vitam impendere vero ("życie poświęcić dla prawdy"). U wejścia do wieży dwa gryfy, nad wejściem, w kartuszu, data (1910) i monogram Raczyńskich.
Na środku dziedzińca ceglany cokół z alegoryczną postacią kobiecą.
Pałac otacza pocięty głębokimi jarami park krajobrazowy o powierzchni 19 ha z I poł. XIX w. z licznymi pomnikowymi lipami, modrzewiami i dębami, łączący się z Puszczą Notecką.