W drodze do domu chcemy odwiedzić kilka ciekawych miejsc.
Zatrzymujemy się w Pyzdrach po przejechaniu mostu na Warcie, by uwiecznić opactwo pofranciszkańskie na warciańskiej skarpie.
Kolejny przystanek to Grab. Z daleka widzimy, że pałac jest remontowany. Brak muru i parku. Jest tylko płot z siatki. Z tablicy inf. dowiadujemy się, że inwestorem jest osoba prywatna, właściciel firmy. Pstrykamy 3 zdjęcia i odjeżdżamy pośpiesznie, ponieważ szybkim krokiem zbliża się w naszym kierunku jeden z pracowników firmy budowlanej, a nie mam nastroju na dyskusje. Później znalazłam artukuł o rozkradaniu pałacu, więc teraz już wszystko jasne. http://pleszew.naszemiasto.pl/inne/specjalna_artykul/634942.html
Pałac ma ciekawy klasyczny kształt, został zbudowany na pocz. XIX w. Często zmieniał właścicieli. Ostatni właściciele to Mycielscy i Taczanowscy.
Ciekawostka: Mimo że pałac jest niedostępny, ma już bardzo ładną stronę http://www.palacgrab.pl/index.html
Kilka kilometrów dalej w Tarcach sytuacja się powtarza. Piękna bryła pałacu ubranego w kostium francuski z ładnymi wieżyczkami tonie w rusztowaniach. Wokół dosłownie kipi praca, trudno zliczyć pracowników. Front robót bardzo szeroki - ogrodzenie, wieże, kostka brukowa, elewacja frontowa...
Pałac z 1871 r. został zbudowany dla rodziny Ostroróg-Gorzeńskich. Hrabia Zbigniew Ostroróg-Gorzeński zmarł w Tarcach 12 czerwca 1926 roku. Przed złożeniem ciała do grobu, nad jego trumną złamano miecz, tarczę i pieczęć herbową. Tak nakazywał dawny rycerski obyczaj w przypadku śmierci ostatniego z rodu w linii męskiej.
Tarce przeszły - na mocy testamentu - w ręce hrabiego Zdzisława Bończa-Skarżyńskiego, doktora praw (1874 - 1941). Skarżyński był zasłużonym działaczem społecznym i niepodległościowym, pierwszym starostą jarocińskim w niepodległej Polsce i ostatnim właścicielem, liczącego 2075 ha, majątku w Tarcach. Utrzymywał rozległe kontakty i zapraszał do swej rezydencji wielu znakomitych gości. Byli wśród nich przedstawiciele świata artystycznego, literaci, wyżsi oficerowie, politycy i dyplomaci, m.in. Wojciech Kossak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec, a nawet marszałek Edward Rydz-Śmigły.
Po II wojnie światowej majątek ziemski, należący przed wojną do rodziny Gorzeńskich, został początkowo rozparcelowany, a pałac zasiedlono kilkoma chłopskimi rodzinami.
Do 1973 roku pałac był siedzibą zespołu szkół rolniczych.
W 2006 roku pałac w Tarcach został sprzedany prywatnemu właścicielowi - panu Leszkowi Trzcielińskiemu, który planuje otwarcie w tym obiekcie hotelu. Rozpoczęto prace remontowe w budynku pałacu i porządkowanie terenu parkowego przyległego do pałacu.