Osor to wyjątkowe miejsce. Od niepamiętnych czasów był istotnym centrum kulturalnym i administracyjnym archipelagu Cres-Lošinj. Pełnił on również funkcję portu, a kanał pomiędzy wyspami (zwany Kavuada) znacząco ułatwiał żegługę pomiędzy miastami północnego Adriatyku a Dalmacją. Kanał został wykopany przez Rzymian. Most zwodzony otwierany jest obecnie dwa razy dziennie, o 9:00 i 17:00, dla małych łódek, motorówek, jachtów i żaglówek . Samo otwieranie i zamykanie mostu, pomimo utrudnień w ruchu drogowym, stanowi atrakcję którą warto zobaczyć. Mieliśmy akurat przyjemność obserwować z innymi paradę przepływającycg jednostek. Trwało to około 30 minut.
Do dnia dzisiejszego zachowały się koliste mury obronne twierdzy Osor. Budowane bez zaprawy mury sięgają czasów Liburnian. Południowa część murów, zbudowana z dużych kamieni o nieregularnych kształtach, pochodzi z czasów greckiego panowania nad wyspami Adriatyku (IV w. p.n.e.).
Obecnie w Osorze, który nie ma praw miejskich, mieszka zaledwie 80 osób.
Stare uliczki Osoru, targ i pozostałości dawnego rzymskiego forum są warte zobaczenia. Najdłuższa ulica, łącząca obydwie bramy miejskie, przebiega z zachodu na wschód. Resztki dawnych murów zobaczyć można tu i ówdzie wmurowane w ściany domów, kamienne ogrodzenia lub też po prostu oparte o mury.
Kościół św. Gaudencjusza to gotycka budowla z XIV wieku z charakterystyczną dzwonnicą z dobrze zachowanym dzwonem na drewnianym jarzmie. Pałac Biskupi w Osorze (1481-1484) został zbudowany na planie litery U. Został on zaprojektowany przez weneckiego architekta Giovanni da Bergamo na zamówienie biskupa Marko Nigrisa.
Stary Ratusz Miejski w Osorze znajduje się naprzeciwko Pałacu Biskupiego. Posiada małą ratuszową wieżę oraz Lożę Miejską, do której prowadzi łukowe wejście.
Ratusz wybudowany został w latach 1410-1450.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny został wybudowany 1498 roku i do 1818 roku miał status katedry prawdopodobnie przez słynnego architekta Jurija Dalmatinaca.
Reliefy przedstawiające lwa świętego Marka na bramach północno-zachodniej i południowo-zachodniej murów obronnych Osoru, stanowią jedyne pozostałości po czasach panowania Wenecjan w XIV wieku.
W niewielkim Osorze jest wiele rzeźb przedstawiających różne formy muzyczne. Zostały zaprojektowane i wykonane przez znanych współczesnych chorwackich rzeźbiarzy.
Trudno nie zauważyć znajdującej się przed dzwonnicą postaci siedzącego kompozytora Jakova Gotovaca.
Od roku 1976 do dnia dzisiejszego odbywa się latem festiwal muzyczny Osorske Glazebne Večeri.