Chwila zadumy nad historią swojego miasta...
Człowiek XXI wieku ciągle się spieszy. Niczemu się nie dziwi. Tyle się ciągle wokół niego dzieje!
Ma mało czasu na refleksję. Dlatego pozwolę sobie zwrócić uwagę Szanownych Czytelników na fakt, że oto na naszych oczach nieodwracalnemu przekształceniu ulega fragment mojego miasta. Chodzi o dawną wieś - Budzyń. Stąd nazwa naszego jedynego ronda.
Dziś to centrum Mosiny, w XIX wieku zbudowano tu folwark - stodoły, chlewnie, gorzelnię, czworaki. W 1870 roku wzniesiony został pałac w modnym wówczas w Wielkopolsce stylu francuskim. Stoi do dziś. Bryła prosta, przykryta mansardowym dachem. W 1926 roku Budzyń był własnością Ludwika Budzyńskiego. Majątek liczył 398 hektarów i miał gorzelnię.
Dziś pałac, a właściwie dwór, nie jest ozdobą miasta, dawno nie remontowany, zaniedbany, sprawia smutne wrażenie. Pełni obecnie funkcje mieszkalne.
We wrześniu 2010 r. teren dawnego folwarku, przez wiele lat siedziba Zakładu Usług Komunalnych, został sprzedany firmie JAKON z Tarnowa Podgórnego za 2.020.000. Firma planuje wybudować tu kilka bloków.
W ostatnim czasie wyburzono budynki gospodarskie. Nie były piękne, może nawet szpeciły miasto, ale może nie każdy wie, były obiektami zabytkowymi. Choć dziś już ich nie ma, nadal figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Mosina www.mosina.pl/asp/pl_start.asp
Znikną też czworaki. Zostanie pałac, na zawsze oddzielony już od folwarku z którym współistniał przez 140 lat. Zostanie park o powierzchni 2,7 ha z pomnikowymi drzewami: dęby o obwodzie 360 i 380 cm, lipa 420 cm, jesion 380 cm.
Wkrótce za nim wyrosną nowoczesne bloki. Będzie zapewne na ich tle wyglądał dziwacznie. Jakie będą jego dalsze losy? W 2002 roku pani Zofia Springer, wtedy jeszcze kandydatka na urząd burmistrza, chciała utworzyć w nim dom pobytu dziennego dla ludzi samotnych i starszych. Teraz w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Mosina na lata 2010 - 2020 planuje się jego renowację i nadanie mu nowych funkcji - adaptacja budynku na hotel z niewielkim zapleczem restauracyjnym. Realizacja projektu przyczyni się, zdaniem pomysłodawców, do zwiększenia konkurencyjności miasta Mosina, rozwoju lokalnego oraz lepszego wykorzystania potencjału turystycznego. Co z tych planów wyjdzie? Poczekamy, zobaczymy...