Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Romantyczny zamek na wyspie
Zwiń mapę
2011
10
kwi

Romantyczny zamek na wyspie

 
Polska
Polska, Mosina
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1664 km
 
Nieopodal Mosiny w Wielkopolskim Parku Narodowym wśród morenowych wzgórz znajduje się kilka jezior. Najpiękniejsze i największe z nich to Jezioro Góreckie. Na wyspie pośrodku malowniczego jeziora są ruiny zamku. Kazał go wybudować (w latach 1824-25) i prawdopodobnie osobiście zaprojektował Tytus Działyński z Kórnika. Ten romantyczny obiekt stanowił prezent ślubny Tytusa dla jego siostry Klaudyny i jej męża Bernarda Potockiego. Niedługo jednak dane było szczęśliwym małżonkom cieszyć się z zagubionej w leśnej ciszy rezydencji. Po raz ostatni przebywali tam w sierpniu 1830. Po wybuchu powstania listopadowego Potoccy musieli opuścić Wielkopolskę. Klaudyna zmarła 5 lat później w Genewie, Bernard wrócił do Wielkopolski w 1840 i zamieszkał w swych dawnych dobrach - w Tulcach pod Poznaniem.
W maju 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, w lasach wokół Jeziora Góreckiego zorganizowała się partyzantka. Prusacy przypuszczali, że w zamku ma swą siedzibę rząd powstańczy, ostrzelali wyspę ogniem armatnim i zniszczyli romantyczną budowlę.
Zameczek był pierwszą w Wielkopolsce budowlą romantyczną, której nadano cechy gotyckie i fasadowy charakter obronny. Zamek był budowlą dwukondygnacyjną i podpiwniczoną. Widoczne do dziś ślady przewodów kominowych, pieców oraz kominków są dowodem, że można było w nim mieszkać o każdej porze roku.

Okolice Jeziora Góreckiego upodobał sobie także Arthur Greiser - hitlerowski namiestnik III Rzeszy w Kraju Warty w latach 1939 - 1945. Zbudowano tam dla niego wspaniałą rezydencję. Mieści się w niej obecnie siedziba dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego i Muzeum Przyrodnicze. Budowla nosi też nazwę Greiserówka, podobnie jak wybudowana z betonowych płyt droga łącząca Komorniki z Jeziorami, przebiegająca przez Wielkopolski Park Narodowy.
Greiserowi zależało na połączeniu jego pałacu z ruchliwą i umożliwiającą bezpośredni dojazd do Poznania drogą z Kościana. Przystąpił do budowy drogi po objęciu stanowiska namiestnika Kraju Warty. Wychodził z założenia, iż cel uświęca środki. Miał on prawdopodobnie powiedzieć, iż planowaną drogę do Berlina wybrukuje, choćby polskimi czaszkami. Jezdnię tworzą wylewane na miejscu płyty. Solidne wykonanie zagwarantowało jej trwałość, aż po dzień dzisiejszy. Był to typowy dla Państwa III Rzeszy sposób budowania dróg i autostrad.

Powieszenie Arthura Greisera, gauleitera Kraju Warty; ostatnia publiczna egzekucja w Polsce http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/article.htm?id=223986
http://www.youtube.com/watch?v=4LW6ESfEkkk
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (5)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2011-04-17 22:32
Piękne zdjęcia i bardzo interesujący opis , dziękuję i pozdrawiam !
 
geminus
geminus - 2011-04-17 23:18
Wspaniale miejsca i ciekawy opis. Dzieki tobie wrzucam to do planow wycieczkowych. Ciekawe jak tam wyglada baza noclegowa ? Pozdrawiam.
 
mirka66
mirka66 - 2011-04-18 07:38
Ciekawy blog,super zdjecia i opisy.
Ja robie taki spis zamkow i palacow w mojej okolicy w Nordheim-Westfalen ( Niemcy ).
Duzo jest pieknie odnowionych,w niektorych sa restauracje i hotele,niektore sa w rekach prywatnych ,a inne popadaja w ruine.Tak jest chyba wszedzie nie tylko w Polsce.
Jak bede w kraju ,dzieki Pani napewno zawitam do jakiegos z nich.Pozdrawiam i zycze wesolych Swiat Wielkiej Nocy.
 
mitrofan
mitrofan - 2011-04-18 09:33
Urok tego zamku polega na tym, że w zasadzie nie można go zobaczyc z bliska. Na wyspę można dojść tylko po skutym lodem jeziorze. Kiedyś można było jeszcze dopłynąć wpław. Teraz kąpiel w jeziorze jest zabroniona, więc zamek można oglądać tylko z daleka. Spacer wzdłuż jeziora gwarantuje ciekawe widoki. Baza noclegowa: Green Hotel Komorniki na skraju WPN w Komornikach, ewentualnie skromniejszy hotel Morena w Mosinie. Zapraszamy.
 
mirka66
mirka66 - 2011-10-19 10:45
Niezla warownia.A nie mozna doplynac tam lodka?
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014