Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Sapowice - wycieczka wokół Jeziora Strykowskiego
Zwiń mapę
2011
18
paź

Sapowice - wycieczka wokół Jeziora Strykowskiego

 
Polska
Polska, Sapowice
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1681 km
 
Piękne jesienne słońce zachęciło nas do wyjazdu nad J.Strykowskie.
Zaczęłiśmy od pałacu w Sapowicach, który jest malowniczo położony nad Jeziorem Strykowskim wśród starych drzew 5-hektarowego parku. Jest budowlą w stylu eklektycznym, o ciekawej bryle architektonicznej, dwukondygnacyjny, z tarasem od strony jeziora. W parku zachowało się wiele pięknych, starych drzew, m.in. platan klonolistny, buk czerwony, jesion mannowy, dęby i kasztanowce.
Posiadłość ta w końcu XVIII w. była w posiadaniu Skałkowskich, następnie Krzyżańskich herbu Juńczyk, a w latach 80. XIX w. właścicielem Sapowic był Niemiec o nazwisku Eberth. Po kilku latach sprzedał on posiadłość Belgowi wyznania kalwińskiego - Arnoldowi Tiemanowi. Tiemanowie mieli dwóch synów: Wernera i Alfreda, którzy ożenili się z Niemkami. Werner z żoną Margaret von Lewiński osiadł w pobliskim Strykowie. Dla Alfreda i Ilsy von Baym wybudowano willę stojącą w parku, nieopodal pałacu.
Rodzina Tiemanów w 1918 r. przyjęła obywatelstwo polskie, utrzymywała rozliczne kontakty, m.in. z Czapskimi z Modrza, Mościckimi z Wronczyna, z rodziną von Inffland ze Skrzynek. Dobrze zapisali się w pamięci miejscowej ludności: Arnold Tieman był jednym z inicjatorów budowy szkoły i pierwszego w tym rejonie systemu nawadniającego pola, wybudował krochmalnię i ufundował - stojącą do dziś nieopodal bramy wjazdowej - figurę św. Wawrzyńca. Zmarł w 1943 r. i pochowany został w rodzinnym grobowcu znajdującym się w pobliskim lesie. Zarządzanie majątkiem przejął syn Alfred. W 1945 r. Tiemanowie opuścili Sapowice.
W majątku na krótko zakwaterowano wówczas wojsko radzieckie, potem - polskie. Pod koniec 1945 r. gospodarstwo zostało wcielone do Zakładów Zielarskich w Strykowie, a od 1952 r. stało się własnością Kombinatu PGR Konarzewo. Pomieszczenia pałacyku zamieniono na biura i mieszkania dla pracowników administracji. W latach 1964-1973 mieściła się tu Zasadnicza Szkoła Rolnicza z internatem. Po jej likwidacji pałacyk ulegał postępującej w przerażającym tempie dewastacji. Dopiero w 1985 r., po decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rozpoczął się trwający pięć lat remont. Ze starych, oryginalnych elementów wnętrza została jedynie - niestety - posadzka w holu.
Od 1990 roku gospodarzem pałacyku w Sapowicach jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=45
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014