Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Drzeczkowo - pałac i dwór

Drzeczkowo - pałac i dwór

Polska, Drzeczkowo

Nie spodziewałyśmy się wiele, więc to, co zobaczyłyśmy wprawiło nas w zachwyt.
Zawsze jeździmy z opracowaniem Marcina i Piotra Libickich "Dwory i pałace w Wielkopolsce". Minęło jednak kilka lat od jej napisania i czasem zmiany między opisem a rzeczywistością są duże.
Drzeczkowo stało otworem. Nikt o nic nie pytał i bez najmniejszych przeszkód obejrzałyśmy wszystkie obiekty z bliska: dwór z XVIII wieku - późnobarokowy, rozległy park krajobrazowy - 5,9 ha z imponującym bukiiem o obwodzie ok. 370 cm oraz noogotycki pałac z 2. połowy XIX wieku.

Pałac niedawno odnowiony olśniewał bielą, dwór i gorzelnia wyglądąły jak nowe, a wszystkie ścieżki w parku ułożone były z kostki granitowej.
Całość robiła wrażenie - trzeba było tu zainwestować wielkie pieniądze, żeby to tak wyglądało.
Kto jest właścicielem i czy to mu się kiedyś zwróci?
Przy bramie wjazdowej była informacja o urządzanych tutaj uroczystościach rodzinnych. Czy to wystarczy na utrzymanie takiego kompleksu? - martwiłyśmy się, być może na zapas.

Przez Drzeczkowo przebiega Ziemiański Szlak Rowerowy. Wieś znajduje się na trasie między Osieczną a Kościanem.

Od 1791 do 1843 była to własność Trzebińskich, następnie Objezierskich, od 1861 do 1945 rodu von Leesen und Gotha.
Pałac zbudował Ferdynand von Leesen w 1869 r. Po nim dobra przejął syn Maciej, a następnie wnuk Horst von Leesen. Horst miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa, którzy opuścili Drzeczkowo, by walczyć na wojnie. Natomiast sam baron Horst z żoną i córkami rezydował w pałacu. Bał się Rosjan i represji z ich strony, dlatego w czasie ucieczki otruł siebie i swoją rodzinę. Po wojnie dobra rozparcelowano, pałac drzeczkowski należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

W 2004 roku właścicielem obiektu została firma PRO-AQUA Sp. z o.o.

Dwór został zbudowny dla Adama Nieżychowskiego. Jest to budynek późnobarokowy, z czwartej ćwierci XVII wieku i przebudowany w XIX wieku.

zula - 2012-07-17 05:35
Aż miło popatrzeć ,że mamy tak piękne pałace .
Zdjęcia bardzo ładne !

mitrofan