Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Ukraina od A do Zet    Liwadia - tu wielka trójka decydowała o losach powojennej Europy
Zwiń mapę
2012
05
wrz

Liwadia - tu wielka trójka decydowała o losach powojennej Europy

 
Ukraina
Ukraina, Livadiya
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2247 km
 
Pałac w Liwadii to najsłynniejszy pałac letni Romanowów, który przeszedł do historii jako miejsce przeprowadzenia Konferencji Jałtańskiej.

Pałac Liwadyjski jest białym rozłożystym i eleganckim gmachem. Ten reprezentacyjny budynek wznosi się na wzgórzu, z widokiem na morze, w kierunku którego schodzą stopniowo drzewa parku. Wśród nich znajdują się palmy i cyprysy. Pałac przebudowany został z domu, jaki posiadał tu wcześniej Potocki, zanim odkupiła go od niego carska rodzina.
Reprezentacyjne komnaty pałacu zachwycają finezyjnymi stiukami na kasetonowym suficie, wykonanymi w białym marmurze pilastrami, kominkami i rzeźbami. W prywatnych apartamentach carskiej rodziny wyeksponowano zdjęcia dawnych właścicieli - rodziny cara Mikołaja II. Ten pałac był ich ulubionym miejscem, gdzie spędzali wakacje i byli tu szczęśliwi. Przebywał tu również cieszący się kontrowersyjną sławą Rasputin, który miał wielki wpływ na carycę, ze względu na swą charyzmę, zdolności jasnowidzenia i ozdrowieńczy wpływ na chorego na hemofilię młodego carewicza, jedynego następcę tronu.
Ekspozycję w części pałacu poświęcono konferencji jałtańskiej, która miała tu miejsce w lutym 1945 r. Pokazywany jest gabinet Stalina i Roosevelta. W Białej Komnacie znajduje się okrągły stół, przy którym odbywały się ważne dyskusje polityczne i gdzie decydowano o losach powojennej Europy i podziale wpływów. To tutaj po raz kolejny wielkie mocarstwa rozpatrywały koncepcje przyszłości Polski i jej granic bez uwzględniania opinii jej przedstawicieli.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
mirka66
mirka66 - 2014-03-10 10:19
Tutaj mialam fajna sytuacje.Urwal mi sie pasek w klapku co uniemozliwilo mi chodzenie w nim.Zwiedzalam wiec palac na boso.Jedna z pan pilnujacych powiedziala mi ,ze nie pobrudze podlog i moge chodzic w butach.Hihihi.
 
zula
zula - 2014-03-15 12:02
Zapewne tu nie dojadę- zbyt daleko ale dzięki Twoim opisom wiele się dowiedziałam i zobaczyłam na zdjęciach.
Dziękuję
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014