Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Białoruś 2015 - biała plama na mapie Europy    Nowy Swierżań - ksiądz z Polski i cmentarz z 1920 r.

Nowy Swierżań - ksiądz z Polski i cmentarz z 1920 r.

Białoruś
Białoruś, Novy S’verzhen’

Zatrzymujemy się w Nowym Swierżeniu. Potężny głos dzwonów kościelnych towarzyszy nam przy wejściu na teren kościoła pw. Piotra i Pawła. Został on zbudowany w 1588 r. przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotkę". W tym niewielkim miasteczku wiele się działo. Została w 1706 r.zniszczona przez Szwedów. W okolicy Świerżenia Nowego w 1812 r. rozegrała się bitwa armii napoleońskiej w armia rosyjską. W 1915 r. był okupowany przez Niemców. 10,11 i 12 października 1920 w czasie walk z bolszewikami poległo ponad 100 polskich żołnierzy, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Świerżeń Nowy w okresie międzywojennym znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej, po 1945 r. w granicach ZSRR.
W 1950 r. kościół przeznaczono na magazyn zbożowy, później przechowywano tutaj nawozy sztuczne.
W 1989 r. po długich staraniach katolicy odzyskali świątynię. Obecnie proboszczem parafii jest polski ksiądz spod Poznania. Spotkaliśmy go w drodze do kościoła i pogawędziliśmy z nim chwilę. Pokazał nam jak trafić na cmentarz.
Kościół rzymsko-katolicki znajduje się niemal po sąsiedzku z cerkwią. W cerkwi batiuszka wymienia aktualnie mniejszą kopułę na większą.
5 km dalej znajduje się rejonowe miasto Stołpce.

zula - 2015-09-20 11:40
Miejsce wyjątkowe !
Cmentarz polski wzbudza we mnie wzruszenie- jak dobrze ,że Wasze drogi prowadzą właśnie takimi "torami" ...również!

ewa szymańska
ewa szymańska - 2017-01-12 21:40
Piękne miejsce ,byłam tam 1993 r. bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce ponownie, aby odwiedzić rodzinę.

mitrofan
Małgorzata Kaptur