Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Grecja starożytna i współczesna - 2004    cyklopowe mury starożytnych twierdz
2004

cyklopowe mury starożytnych twierdz

Grecja
Grecja, Mykínai

Najpierw odwiedzamy Tiryns.
Tiryns znajdują sie tu ruiny starożytnej cytadeli z czasów kultury mykeńskiej. Achajowie zbudowali tu swoją twierdzę w XIV–XIII wieku p.n.e.. Tiryns został zdobyte przez Dorów około 1100 p.n.e.. Około 470 p.n.e. cytadela została zniszczona przez Argejczyków.
Wykopaliska w Tyrynsie prowadzone były początkowo przez Heinricha Schliemmanna.
Potężne mury cyklopowe otaczały położony na wzgórzu pałac oraz liczne domy, ośrodek kultowy z małą świątynią. Mury obronne zbudowane były z ogromnych bloków wapiennych o masie dochodzącej do 12 ton, ich wysokość przekraczała 8 m a szerokość dochodziła do 17 m.
Kilkanaście kilometrów dalej znajdują się pozostałości starożytnego miasta Achajów. Mitycznym królem Myken był Agamemnon.
Na miejscu dawnego grodu prowadzone są wykopaliska. Rozpoczął je Heinrich Schliemann. Do najważniejszych wykopalisk należą ruiny akropolu (nazywanego też mykeńską cytadelą) wraz z pozostałościami pałacu oraz bogato wyposażone grobowce szybowe oraz komorowe (m. in znajdowały się w nich złote maski, np. maska Agamemnona, biżuteria, luksusowa broń). Zabudowania położone na zboczu wzgórza otaczają potężne mury cyklopowe. Do wnętrza prowadzi: Lwia Brama z ok. 1250 p.n.e. Do najbardziej znanych grobowców kopułowych odnalezionych na terenie nekropolii należą Skarbiec Atreusza, zwany też grobem Agamemnona, oraz grób Klitajmestry.

Miejsce magiczne znane z poematów Homera i ze Słowackiego. To tu mieszkali Achajowie!
To stąd wyruszyła wyprawa przeciw Troi. Uprowadzona piękna Helena była bowiem bratową Agamemnona - Menelaosa, króla Sparty.
Kiedy po 10 latach powrócił do Myken (z branką Kassandrą - córką Priama) został zmordowany przez żonę Klitajmestrę i jej kochanka. W tym niezwykłym miejscu przesuwały mi się w pamięci wszystkie tragedie z udziałem mitycznych bohaterów zwiazanych z tym miejscem.
To właśnie dokładnie o tym miejscu pisał nasz wieszcz Słowacki w "Grobie Agamemnona"! Zabrałam z sobą z domu słynny poemat i z ogromnym wzruszeniem przeczytałam go we wnętrzu grobowca. Było to niezwykłe przeżycie.

Nad drzwiami grobu, na granitu zrębie
Wyrasta dąbek w trójkącie z kamieni,
Posadziły go wróble lub gołębie,
I listkami się czarnemi zieleni,
I słońca w ciemny grobowiec nie puszcza;
Zerwałem jeden liść z czarnego kuszcza;

Nie bronił mi go żaden duch ni mara,
Ani w gałązkach jęknęło widziadło;
Tylko się słońcu stała większa szpara,
I wbiegło złote, i do nóg mi padło.
Zrazu myślałem, że ten co się wdziera
Blask, była struna to z harfy Homera;

W 1874 roku przyjechał do Myken wierzący w realność świata Homera niemiecki archeolog - amator Heinrich Schliemann - ten sam, który odkrył Troję. Zaraz za bramą wejściową znalazł sześć grobów szybowych. Oprócz 19 szkieletów odnalazł to, o czym marzą poszukiwacze skarbów - biżuterię, złoto, pięknie zdobione sztylety i złote maski pośmiertne władców Myken. Najbardziej znana jest Maska Agamemnona znajdująca się w ateńskim Muzeum Narodowym.
Uparty Niemiec nie tylko w tym się pomylił - największy ze sklepionych grobowców, odkrytych przed wejściem do Myken, nazwał Skarbcem Atreusza, gdy prawdopodobnie jest to właśnie grób Agamemnona. Jest to imponujący rozmiarami grobowiec władcy. Koliste wnętrze ma średnicę ponad 14 metrów i zbudowano je tak, że bloki kamienne nadwieszone jeden nad drugim tworzą kopułę, wysoką na 13,5 metra. Wejście przykrywa głaz długi na 8,5 metra, a szeroki na 5.

mirka66 - 2011-08-30 19:00
W Mykenach tez postawilam swoja stope i zrobilam zdjecia.

mitrofan
Małgorzata Kaptur