Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Błociszewo i Psarskie
Zwiń mapę
2007
08
paź

Błociszewo i Psarskie

 
Polska
Polska, Psarskie
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 162 km
 
Błociszewo – zgrabny pałacyk nawiązujący przede wszystkim do rokoka, mansardowymi dachami przypominający architekturę francuską, stanowi bardzo dekoracyjną i harmonijnie przemyślaną kompozycję. Parterowy, z pełnym piętrem ukrytym w mansardowych stromych dachach, z głównym korpusem piętrowym poprzedzonym gankiem o czterech kolumnach.
Edward Raczyński napisał 23 XII 1806 w liście do brata Atanazego ”zjawili się Francuzi i z najlepszej naszej szlachty utworzyli gwardię honorową dla cesarza. Było nas tam 80; w tej liczbie Kalikst Kęszycki”.
Kalikst był synem wojewody kaliskiego Franciszka Ksawerego Kęszyckiego i Barbary Kwileckiej, przyszłym właścicielem Błociszewa, Piotrowa i Daszewic. Wstąpił do pułku dowodzonego przez Stanisława Mielżyńskiego, który stacjonował w Kościanie i dosłużył się w nim stopnia kapitana. W 1823 r. Kalikst Kęszycki poślubił Nimfę z Modlibowskich i w 1826 w błociszewskim dworze urodził im się syn Jan Nepomucen, który po ojcu odziedziczył niezwykłe umiejętności jeździeckie, żądzę zwiedzania świata i zdobywania coraz to nowych wrażeń. Kiedy Jan Kęszycki wojażował po świecie, rozległymi dobrami położonymi w powiecie śremskim, kościańskim i wschowskim, wzorowo gospodarowała i nieustannie je modernizowała żona Florentyna z Chłapowskich. To ona przekształciła barokowy ogród na park krajobrazowy, a w 1893 wg proj. arch. Kazimierza Skórzewskiego w miejsce starego drewnianego dworu zbudowała zgrabny pałacyk utrzymany w rokokowym stylu, z mansardowym francuskim dachem. Jego wnętrza do dziś zdobi bogaty wystrój ze sztukateriami i polichromowanymi stropami. Kęszyccy pochowani zostali przy drewnianym kościele wznoszącym się tuż za parkiem, przy drodze do Manieczek. W ślady dziadka i ojca poszedł Daniel Kęszycki, którego barwne i patriotyczne życie mogło by stać się kanwą niejednego filmu.

Psarskie - pałac z 1867 r., rozbudowany w 1900 r., w stylu gotyku angielskiego. Średniowieczne wieże, sterczyny, blanki i inne elementy obronnej architektury są pomieszane z elementami mauretańskimi. Ostatnim właścicielem był dr Jan hr. Szołdrski, rozstrzelany przez Niemców w 1939 roku na rynku w Kościanie. Obecnie mieści się w nim Państwowy Dom Pomocy dla Dorosłych.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (5)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
magiana
magiana - 2010-11-10 10:15
hej, czy pałac w Psarskiem jest dokładnie tam, gdzie pokazuje mapa? jeśli nie, to jak do niego trafić? jeżdżę przez tą miejscowość od dawna autobusem i nie wiedziałam, że jest tam pałac! pozdrawiam :)
 
mitrofan
mitrofan - 2010-11-10 10:32
Magiano, Psarskie to wieś położona na lewym brzegu Warty, sąsiadująca od zachodu ze Śremem przy drodze wojewódzkiej nr 310 (Śrem – Czempiń – Głuchowo). Jadąc ze Śremu trzeba skręcic w prawo, są znaki kierujące na pałac, ponieważ mieści się tam Państwowy Dom Pomocy dla Dorosłych.
Niestety Psarskie to miejscowośc, której nie ma na mapie geobloga. Pozdrawiam
 
magiana
magiana - 2010-11-11 14:07
no tak, a pokazało to inne Psarskie - mi znajome. dziękuje bardzo za odpowiedź! pozdrawiam :)
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014