Gułtowy – Piękny, nieduży pałac klasycystyczny z pewnymi cechami barokowymi, takimi jak urozmaicenie bryły ryzalitami bocznymi czy spiętrzonym dachem nad pseudoryzalitem środkowym. Po raz pierwszy w Wielkopolsce parter zaczął pełnić funkcję bel-étage’u, z dwukondygnacyjną salą balową pokrytą freskami. Niewielkie rozmiary siedziby, umieszczenie jej w środku parku z podjazdem z boku, a nie na osi, front zwrócony w kierunku stawu – wszystko to oznacza charakterystyczną zmianę koncepcji z reprezentacyjnej pańskiej rezydencji na wiejskie zacisze, maison de plaisance.
Pałac barokowo-klasycystyczny w Gułtowach zbudowano w latach 1780-86 dla Ignacego Bnińskiego, według projektu Ignacego Graffa. Jest to jednopiętrowy obiekt wzniesiony na planie prostokąta z dwoma bocznymi ryzalitami i pseudoryzalitem środkowym. Na głównym frontonie znajduje się herb Bnińskich - Łodzia, a w półkolistych frontonach nad bocznymi ryzalitami znajdują się płaskorzeźby. Pałac kryty jest barokowym dachem z facjatami.
Do głównego wejścia prowadzi wysoki podjazd z żeliwną balustradą. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym ze stawem. W XIX wieku majątek należał do Ostrowskich, a następnie powrócił do Bnińskich. Ostatnim właścicielem był Adolf Bniński, wojewoda poznański. Po wojnie pałac był własnością miejscowego PGR-u i w latach 1968-74 przeszedł gruntowny remont. W latach 90. XX wieku córka Adolfa Bnińskiego przekazała pałac poznańskiemu uniwersytetowi.
Adolf Bniński na początku okupacji niemieckiej został wywłaszczony ze swojego majątku, w związku z czym przeniósł się do Poznania, gdzie włączył się do działalności konspiracyjnej. W lipcu 1940 r. podczas inauguracyjnego posiedzenia Porozumienia Stronnictw Politycznych został wybrany Głównym Delegatem Rządu RP na ziemie wcielone. 26 lipca 1941 r. został aresztowany przez Niemców. Został uwięziony w Forcie VII w Poznaniu i w trakcie okrutnego śledztwa był torturowany. Nocą z 7 na 8 lipca 1942 r. wywieziono go z poznańskiej Cytadeli i zamordowano prawdopodobnie pod Stęszewem koło Poznania.
3 września 2009 roku pałac w Gułtowach spłonął! Przyczyną było podpalenie - ustalił biegły. Policja szuka sprawców. Straty wyniosły kilka milionów złotych.
Zniszczona została klatka schodowa i m.in. nowowymieniony dach. Właśnie dobiegał końca remont. Uniwersytet miał zamiar przeznaczyć pałac na siedzibę Centrum Integracji Europejskiej.