Przez ponad 500 lat Owińska były własnością cysterek. W 1797 r. władze pruskie dokonały kasaty zakonu i "protestancki król pruski sprzedał świeżo uszlachconemu galanteryjnikowi z Berlina Zygmuntowi Ottonowi von Treskov założycielowi bardzo zamożnej rodziny ziemiańskiej, która do ukradzionych polskim zakonnicom dóbr dokupiła jeszcze wiele innych majątków. W ich posiadaniu dobra pozostawały az do II wojny światowej.
M. Libicki "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce"
Projektantem budowli był jeden z architektów berlińskich, być może Karol Fryderyk Schinkel lub Franciszek Catella. W czasie wojny w piwnicach tego pałacu urządzono katownie. Po wojnie w pałacu mieściła się m. in. szkoła i przedszkole - wówczas stan budynku był jeszcze dobry. Sprzedany niesprawdzonemu nabywcy został ogołocony z cenniejszych elementów wyposażenia. Dzisiaj ponownie własność gminy, zabezpieczona, lecz nieomal w ruinie z pozabijanymi deskami oknami, park zdziczały.
13 grudnia 1806 w towarzystwie Dezyderego Chłapowskiego Owińska odwiedził Napoleon Bonaparte. Cesarz przebywał w tym czasie w Poznaniu i robił konne wycieczki po okolicy. /Wikipedia/