Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Studzieniec - dobrze zachowany dwór z czasów saskich
Zwiń mapę
2008
03
maj

Studzieniec - dobrze zachowany dwór z czasów saskich

 
Polska
Polska, Studzieniec
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 902 km
 
W północno-zachodniej części wsi znajduje się okazały barokowy dwór otoczony niewielkim zdziczałym parkiem. Trzeba się przedzierać przez rozrośniętą bujną zieleń. Robi to niesamowite wrażenie i dziwi, bo dwór jest w całkiem dobrym stanie.
Jest jednym z zaledwie kilkudziesięciu dobrze zachowanych polskich dworów z czasów saskichFasadą zwrócony jest na wschód. Dwór powstał najprawdopodobniej w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Wniesiono go dla rodziny Kierskich, posiadającej majątek w Studzieńcu przez ponad czterdzieści lat. Zbudowany na planie prostokąta, posiada dwa alkierze znacznie wysunięte przed lico budynku od strony zachodniej, dach wysoki, łamany, kryty gontem. W elewacji wschodniej i zachodniej - płytkie, trójosiowe ryzality. Budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony, z piętrowymi wystawkami ponad ryzalitami elewacji frontowej i ogrodowej. Ściany obwodowe i działowe konstrukcji ryglowej wypełnione cegłą, otynkowane. Wejście główne na osi fasady, z drzwiami zamkniętymi łukiem i ujętymi w architektoniczne obramienie. W XIX wieku dobudowano schody do alkierza południowego.

W 1982 roku rozpoczęto prace restauracyjne dworu, które zostały ukończone po prawie dziesięciu latach. Wierna kopia dworu została zbudowana w 1984 roku w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach nad Jeziorem Lednica.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014