Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Objezierze
Zwiń mapę
2008
03
maj

Objezierze

 
Polska
Polska, Objezierze
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 952 km
 
Pałac w Objezierzu został wybudowany w stylu klasycystycznym dla rodziny Węgorzewskich. Ostatnią rodziną rezydującą w pałacu byli Turnowie herbu " Trzy kotwice".
Ostatni potomek rodu gen. Wojciech Węgorzewski, syn szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zawiera związek małżeński z Anielą Kwilecką. On to w latach 1786-1788 wzniósł pałac objezierski, adaptując projekt pałacu w Siernikach projektu architekta królewskiego Jana Christiana Kamzetera.
Aniela Węgorzewska, kobieta bardzo światła, szybko przejmuje władanie Objezierzem, kierując jego życiem gospodarczym i kulturalnym.
Śmierć pełnej patriotyzmu generałowej Węgorzewskiej, rozpoczęła okres długich sporów o majątek objezierski. Ostatecznie dobra przechodzą w ręce Klemensa Kwileckiego, brata Anieli Węgorzewskiej, a po jego śmierci w ręce jego dzieci. Ostatecznie majętność obejmuje Helena z Kwileckich i jej mąż Wicenty Turno. Literacką puentą sporów rodzinnych stał się fragment z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza:
"....pamiętam procesy,
W których się działy gorsze niż u nas ekscesy,
A intercyza cała zakończyła kłopot:
Tak z Borzobochatymi pogodził się Łopot,
Kreprztulowie z Kupuściami, Putrament z Pikurną,
Z Odyńcami Mackiewicz, z Kwileckimi Turno..."

Budynek pałacowy to dwupiętrowa bryła z portykiem kolumn jońskich. Parter pełni rolę administracyjno - biurową i dydaktyczną (miesci się tu Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza), na pierwszym piętrze zlokalizowane są sale: konferencyjne, balowa i kominkowa, a drugie piętro to luksusowy hotel z 24 miejscami noclegowymi.
http://www.zs.objezierze.pl/historpalac.htm

Pałac w Objezierzu był ośrodkiem życia intelektualnego i myśli patriotycznej. Aniela z Kwileckich Węgorzewska założyła bibliotekę, zgromadziła kolekcję zabytków, rozwinęła działalność społeczną i pisarską. W grudnia 1831 r. u Heleny i Wincentego Turnów gościł Adam Mickiewicz. Spotkał się tutaj ze Stefanem Garczyńskim, poetą i uczestnikiem powstania listopadowego. W następnych latach rodzina Turnów trzykrotnie odwiedziła Mickiewicza w Paryżu. Objezierze jako jedyna oprócz Poznania, miejscowość wielkopolska uwieczniona została w Panu Tadeuszu. Na karty poematu trafił też spór między rodzinami Turnów i Kwilecckich, który stał się pierwowzorem sporów Horeszki z Soplicami. Aleksandra Katarzyna Turno, nazywana w rodzinie Adyną, była przyjaciółką Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jej imieniem nazwał zdobyty przez siebie szczyt w Australii, w Nowej Walii - Adina Mount. W Objezierzu gościli również Julian Ursyn Niemcewicz, Wincenty Pol, Narcyza Żmichowska (guwernantka dzieci Turnów), Władysław Syrokomla i Józef Ignacy Kraszewski.
http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/obje.htm
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014