Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Niedostępne intrygujące Posadowo
Zwiń mapę
2008
16
lut

Niedostępne intrygujące Posadowo

 
Polska
Polska, Posadowo
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 800 km
 
Pałac wzniesiony w 1870 r. dla Władysława Korzbok Łąckiego, zastąpił starszy, z lat 1844-47. Okazała budowla w stylu renesansu francuskiego, wyjątkowa pod względem rozplanowania i bryły oraz układu reprezentacyjnych wnętrz jest najwspanialszym dziełem architekta Stanisława Hebanowskiego. W 1911 r. przeprowadzono remont i restaurację pałacu. Bryła rezydencji, zwanej niekiedy „zamkiem”, zadziwia niepowtarzalną formą. Środkowe partie fasad zdobią bogato dekorowane ryzality. Każda z 4 wież ma inny kształt i odmienne dekoracje, wieże mają zróżnicowane dachy, a jedna z nich zgodnie z feudalnym porządkiem wznosi się ponad pozostałe.
Zachowany do dziś park urządzono w stylu - wg obecnych określeń - francuskim, z aleją cisową i 2 szpalerami grabowo-lipowymi. Podzielony jest na 4 tarasy, opadające ku północy, podzielone murkami oporowymi, ozdobione kamiennymi ławkami, wazonami i figurami sfinksów. Osobliwością parku francuskiego są 34 cisy drzewiaste w wieku ponad 240 lat. Ostatni taras parku zalewają wody prostokątnej sadzawki, przez którą przepływa kanał z 2 kamiennymi mostkami. Na płd. zach. od parku znajduje się ciekawy zespół zabudowań pofolwarcznych. Wokół obszernego dziedzińca gospodarczego wznoszą się ceglane stajnie z 2 poł. I końca XIX w. oraz stodoły, wozownie i ujeżdżalnie z końca XIX i pocz. XX w.
/Wikipedia/
Koncepcja kostiumu francuskiego stanowiła reakcję na antypolską politykę władz pruskich, przypominała czasy dawnej Polski za rządów króla Jana III Sobieskiego, którego portret był umieszczony w głównym pomieszczeniu pałacu - zbrojowni. Ściany zdobiły również portrety Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego i Łąckiego oraz rozwieszone i ustawione na stojakach zbiory broni oraz portrety rodzinne Łąckich.
Pod nadzorem władz okupacyjnych, w okresie II wojny światowej pałac i park nie uległ większemu zniszczeniu. Po wojnie majątek posadowski został przejęty przez Skarb Państwa i przekazany Stadninie Koni. Wieloletnia, systematyczna praca doprowadziła do rozwoju hodowli konia rasy wielkopolskiej i wkrótce stadnina należała do największych Państwowych Stadnin Koni w Polsce. Stadnina koni była też do 1999 r. gospodarzem zespołu pałacowo- parkowego. Obecnie stadnina w stanie likwidacji.
http://wielkopolskie.parki.org/posadowo/

Musiałyśmy się zadowolić podziwianiem pałacu przez ogrodzenie, ponieważ zespół pałacowo-parkowy dawna rezydencja rodziny Łąckich, którzy byli jej właścicielami od XVII w. do czasu wybuchu II wojny światowej. W 1937 r zmarł ostatni ordynat na Posadowie i Lwówku hr. Stanisław Korzobok-Łącki. Nowym włascicielem został siostrzeniec i adoptowany syn zmarłego hr. Janusz Tyszkiewicz-Łącki. W 1999 r. pałac stał się ponownie własnością prywatną potomków rodu Łąckich, państwa Hanny i Adama Tyszkiewiczów i jest obecnie niedostępny dla zwiedzających.
Mimo utrudnień, a może dzięki nim (wiadomo: zakazany owoc!) wabił nas i intrygował.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 447 komentarzy447 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014