Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Niedostępne intrygujące Posadowo

Niedostępne intrygujące Posadowo

Polska, Posadowo

Pałac wzniesiony w 1870 r. dla Władysława Korzbok Łąckiego, zastąpił starszy, z lat 1844-47. Okazała budowla w stylu renesansu francuskiego, wyjątkowa pod względem rozplanowania i bryły oraz układu reprezentacyjnych wnętrz jest najwspanialszym dziełem architekta Stanisława Hebanowskiego. W 1911 r. przeprowadzono remont i restaurację pałacu. Bryła rezydencji, zwanej niekiedy „zamkiem”, zadziwia niepowtarzalną formą. Środkowe partie fasad zdobią bogato dekorowane ryzality. Każda z 4 wież ma inny kształt i odmienne dekoracje, wieże mają zróżnicowane dachy, a jedna z nich zgodnie z feudalnym porządkiem wznosi się ponad pozostałe.
Zachowany do dziś park urządzono w stylu - wg obecnych określeń - francuskim, z aleją cisową i 2 szpalerami grabowo-lipowymi. Podzielony jest na 4 tarasy, opadające ku północy, podzielone murkami oporowymi, ozdobione kamiennymi ławkami, wazonami i figurami sfinksów. Osobliwością parku francuskiego są 34 cisy drzewiaste w wieku ponad 240 lat. Ostatni taras parku zalewają wody prostokątnej sadzawki, przez którą przepływa kanał z 2 kamiennymi mostkami. Na płd. zach. od parku znajduje się ciekawy zespół zabudowań pofolwarcznych. Wokół obszernego dziedzińca gospodarczego wznoszą się ceglane stajnie z 2 poł. I końca XIX w. oraz stodoły, wozownie i ujeżdżalnie z końca XIX i pocz. XX w.
/Wikipedia/
Koncepcja kostiumu francuskiego stanowiła reakcję na antypolską politykę władz pruskich, przypominała czasy dawnej Polski za rządów króla Jana III Sobieskiego, którego portret był umieszczony w głównym pomieszczeniu pałacu - zbrojowni. Ściany zdobiły również portrety Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego i Łąckiego oraz rozwieszone i ustawione na stojakach zbiory broni oraz portrety rodzinne Łąckich.
Pod nadzorem władz okupacyjnych, w okresie II wojny światowej pałac i park nie uległ większemu zniszczeniu. Po wojnie majątek posadowski został przejęty przez Skarb Państwa i przekazany Stadninie Koni. Wieloletnia, systematyczna praca doprowadziła do rozwoju hodowli konia rasy wielkopolskiej i wkrótce stadnina należała do największych Państwowych Stadnin Koni w Polsce. Stadnina koni była też do 1999 r. gospodarzem zespołu pałacowo- parkowego. Obecnie stadnina w stanie likwidacji.

Musiałyśmy się zadowolić podziwianiem pałacu przez ogrodzenie, ponieważ zespół pałacowo-parkowy dawna rezydencja rodziny Łąckich, którzy byli jej właścicielami od XVII w. do czasu wybuchu II wojny światowej. W 1937 r zmarł ostatni ordynat na Posadowie i Lwówku hr. Stanisław Korzobok-Łącki. Nowym włascicielem został siostrzeniec i adoptowany syn zmarłego hr. Janusz Tyszkiewicz-Łącki. W 1999 r. pałac stał się ponownie własnością prywatną potomków rodu Łąckich, państwa Hanny i Adama Tyszkiewiczów i jest obecnie niedostępny dla zwiedzających.
Mimo utrudnień, a może dzięki nim (wiadomo: zakazany owoc!) wabił nas i intrygował.

Hanna Tyszkiewicz
Hanna Tyszkiewicz - 2019-10-21 03:51
Zalujemy ze Panstwo podczas swojego pobytu w Posadowie nie zglosili sie do biura do naszego menadzera Tomka ktory chetnie pokazalby Panstwu palac I sliczny ogrod z odnowionymi mostami .jak rowniez wnetrza palacu w duzej mierze odnowiony.

Ze wzgledu na bezpieczenstwo teren jest pod ochrona (I tak doswiadczylismy wiele kradziezy I wandalizmu.) ale w kazdej chwili jest dostepny dla kazdego kogo interesuje piekno architectury tego palacu
Pozdrawiamy Panstwa - Hanna i Adam Tyszkiewiczowie

Ewa
Ewa - 2019-12-28 09:55
Uprzejmie proszę o kontakt do p. Tomka, by ustalić ewentualny termin wizyty w Posadowie z możliwością zwiedzenia pałacu i ogrodu.
Pozdrawiam serdecznie

Katarzyna
Katarzyna - 2020-01-12 23:57
Dzień dobry .Proszę o kontakt .Wiele razy tam przejeżdżam i jestem zafascynowana renesansowym pałacem i romantycznym ogrodem .Bardzo chciałabym go zobaczyć .Podaje meil :stiller2@op.pl.Cudowny skarb ,może kiedyś uda mi się zamieszkać w tak pięknym miejscu

Marta
Marta - 2021-04-21 00:45
Witam, Pani Hanno można poprosić E-mail do Pani menadżera Tomka? Chętnie się z nim skontaktuje by obejrzeć pałac od środka bo jest napewno przepiękny. A od dawna interesuje się jego historią.

Michał Szczerbak
Michał Szczerbak - 2022-08-07 14:22
Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejma prośba o kontakt.
Zupełnie przez przypadek, przejeżdżając przez Posadowo trafiłem na wyjątkowe okoliczności. W pierwszej kolejności zauważyłem okazałe ogrodzenie co wzbudziło ciekawość; po chwili okazały most, po kolejnej- zarysy przepięknej architektury pałacu. Niestety niewiele widać z drogi, zieleń wiele zasłania.
Jestem zafascynowanym miejscem mieszkańcem z okolicznej wsi.
Z wyrazami szacunku,
Michał Szczerbak