Wieś w latach 1389 - 1939 czyli nieprzerwanie przez 550 lat stanowiła własność jednej rodziny - Niegolewskich herbu Grzymała, którzy od nazwy wsi wzięli swoje nazwisko. W 1786 r. urodził się tu pułk. Andrzej Niegolewski, żołnierz wojen napoleońskich, uczestnik szarży szwoleżerów w wąwozie Somosierra i powstania listopadowego. Obecnie pochowany na Skałce Poznańskiej. Andrzej Niegolewski ustanowił tzw. minorat, polegający na dziedziczeniu ordynacji przez najmłodszego syna.
Pałac został zbudowany w latach 1895-96 r. Jest to budynek piętrowy, na rzucie prostokąta, nakryty dachem czterospadowym. Pseudoryzalit głównego wejścia poprzedzony gankiem z tarasem wspartym na dwóch kolumnach, z niewielką wystawką.
Pałac zniszczony park zdewastowany. Nikt go zwrócić jak widzę nie zamierza, mimo, że żyją potomkowie ostatniego przedwojennego własciciela Stanisława Niegolewskiego.
Na uroczystości obchodów 200 rocznicy szarży pod Samosierrą w Niegolewie byli obecni Niegolewscy. Senior rodu Felicjan Niegolewski w asyście władz lokalnych i państwowych odsłonił pamiątkową płytę, którą umieszczono w miejscu, gdzie stał zniszczony przez Niemców pomnik wzniesiony przez syna słynnego szwoleżera. Byli obecni również najmłodsi przedstawiciele rodu Niegolewskich.