Wąsowo, podobnie jak większość polskich majątków często zmieniało włascicieli. Należało do Niegolewskich, Kierskich, Skórzewskich, Rogowskich, Zakrzewskich, do Kazimierza Raczyńskiego, następnie rodziny Sczanieckich (mieszkała tu babka Emilii Sczanieckiej) W 1868 r. podupadły majątek nabyła ostatecznie na licytacji niemiecka rodzina von Hardt, w której posiadaniu pozostawał jeszcze w czasie II wojny światowej.
W Wąsowie znajduje się poźnobarokowy pałac z elementami klasycystycznymi, wybudowany w latach 1780 - 1786 dla Sylwestra Sczanieckiego przez miejscowego architekta. Pałac na planie prostokąta, z wysokim parterem i niskim piętrem. Kryty wysokim dachem czterospadowym. Ryzalit frontowy trzyosiowy, z pilastrami wielkiego porządku, boniowane, zwieńczony trójkątnym naczółkiem, w którym umieszczono herby właścicieli Sczanieckich (Ossorya) i Skórzewskich (Drogosław). Dwa ryzality boczne, jednoosiowe, nakryte niższymi dachami od dachu korpusu głównego, co ma upodobnia je do alkierzy, nadając pałacowi cechy barokowe. We wnętrzu, na osi głównej sień, za nią klatka schodowa i salon. W częci budynku obecnie pokoje hotelowe.
Niedaleko pałacu Sczanieckich w latach 1870 - 1872 berliński bankier Richard Hardta pobudował neogotycki pałac-zamek. Około roku 1900, w związku z planowaną wizytą w Wąsowie cesarza Wilhelma II rozbudowano willę, nadając jej formę nawiązującą do średniowiecznych zamków. Dodano okazałe wejście, nowe skrzydło, widokową loggię od strony ogrodu i przebudowano masywną ośmioboczną wieżę. Elewacje zamku pokryte ciemnoczerwoną cegłą klinkierową z elementami z piaskowca.
Zamek zlokalizowany jest na wzniesieniu, w dolinie zlokalizowany jest staw. Obecny park krajobrazowy (pow. 49,5 ha) ze stawem i pomnikowymi drzewami, głównie dębami, lipami i bukami. Przy zamku woliera z ozdobnym ptactwem.
W zamku Hardtow, pałacu Sczanieckich, Domku Ogrodnika mieszczą się stylowe hotele, sale konferencyjne, a w zamku także restauracja.
http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/waso.htm