Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Michorzewo, Chraplewo - śladami Emilii Sczanieckiej
Zwiń mapę
2008
16
lut

Michorzewo, Chraplewo - śladami Emilii Sczanieckiej

 
Polska
Polska, Michorzewo
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 815 km
 
Emilia Sczaniecka 1804-1896, była wszechstronnie wykształcona. Poświęciła się pracy organizacyjnej, samarytańskiej i patriotycznej. Była uosobieniem serdeczności i ofiarności, jedną z najwybitniejszych Wielkopolanek XIX wieku.
Była właścicielką Pakosławia, Michorzewa i Michorzewka. Prowadziła bogate życie towarzyskie, była związana z Karolem Marcinkowskim, ale do końca życia pozostała w stanie panieńskim.
W czasie powstania listopadowego w Warszawie kierowała lazaretem, udzielała pomocy rannym. Po powstaniu listopadowym została skazana na konfiskatę majątku i sześciomiesięczną karę więzienia. Jednak jej popularność musiała wpłynąć na decyzję władz - została ułaskawiona. Po powrocie do Pakosławia uruchomiła szkołę dla dzieci i szpital. W tym czasie była zaangażowana w działalność konspiracyjną na terenie Wielkopolski i utrzymywała kontakty z emigracją. Emilia podróżowała po świecie, była m.in. w Londynie, Paryżu i Włoszech.
W czasie Wiosny Ludów pracowała głównie w lazaretach - opiekowała się rannymi, odpowiadała za finanse i zaopatrzenie.
Podczas powstania styczniowego organizowała pomoc rannym, zajmowała się opieką nad podległymi jej szpitalami, pomagała więźniom, sierotom i wdowom.
Zmarła w 1896 r. w Pakosławiu w wieku 92 lat. W swej ostatniej woli wyraziła życzenie, aby pochować ją w Michorzewie „w prostej jesionowej trumnie, wśród grobów, gdzie prosty lud grzebano".

Czy to tak trudno pojąć, że wszyscy jesteśmy równi,
jako dzieci jednego Boga i jednej Ojczyzny,
a ten tylko najwyżej stać może i powinien,
który najlepiej umie ją kochać, jej służyć
i dla niej życie poświęcić

/z listów E. Sczanieckiej/
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014