Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Rozbitek i Kwilcz - zawiedzione nadzieje

Rozbitek i Kwilcz - zawiedzione nadzieje

Polska, Rozbitek

Uroda tego pałacu spowodowała, że bardzo zależało nam by go zobaczyć. Okazało się to jednak niemożliwe. Pałac jest bezpośrednio przy ruchliwej trasie. Jedyne co nam sie udało to zatrzymac chwilę na podjeździe do zamkniętej na głucho bramy i pstryknąć kilka podobnych do siebie zdjęć z platanami na pierwszym planie.
Rozbitek położony jest na szlaku przejazdu Napoleona w listopadzie 1806. Tędy odbywał się też odwrót zdziesiątkowanej armii napoleońskiej po nieudanej kampanii moskiewskiej w 1812.
Od 1827 r. do II wojny światowej wieś była włąsnością rodziny von Reiche.
Pałac o formach neogotyckich został zbudowany w latach 1856-58 dla Georga von Reiche. Budynek piętrowy, na rzucie wydłużonego prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. Wysokie boczne fasady. Oflankowany dwoma czterokondygnacyjnymi wieżami o bardzo wysokich, szpiczastych hełmach, ze sterczynami w narożach. W fasadzie frontowej neogotycki, zamknięty łukiem Tudorów portal, wykonany z profilowanej cegły. Detale dekoracji architektonicznej: fryzy, gzymsy, obramienia drzwi wykonane w starannie modelowanej cegle.
Pałac w rękach prywatnych, w trakcie renowacji. W 2004 r. Jan A.P. Kaczmarek, z inspiracji i we współpracy z amerykańskim Sundance Institute Roberta Redforda, założył Instytut Rozbitek. Miejsce roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. (http://www.rozbitek.org)
www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/rozb.htm

KWILCZ
Wieś od XIV w. aż do 1939 r. stanowiła własność rodziny Kwileckich, która od Kwilcza wzięła swoje nazwisko. Kwilcz był siedzibą ordynacji.
Pałac późnoklasycystyczny zbudowany w 1828 r. dla Arsena Kwileckiego przez Karola Fryderyka Schinkla. Budynek prostokątny, piętrowy, symetryczny z ryzalitami. Nakryty niskim czterospadowym dachem. Pałac w bardzo kiepskim dziś stanie i trudno sie nawet wyobrazić, że należał do jednego z najbogatszych Wielkopolan.
DOBIESŁAW KWILECKI (1888-1942) ostatni właściciel Kwilcza, potrójny ordynat: na Kwilczu, Kobylnikach i Wróblewie; był jednym z największych posiadaczy ziemskich w czasach II RP; większą częścią swoich dóbr administrował osobiście; w Wielkopolsce swoje osiągnięcia gospodarcze prezentował m.in. podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 roku zdobywając wiele nagród i medali; w Kwilczu hodował bydło, trzodę chlewną, konie dla wojska i psy myśliwskie; ostatnią inwestycją w Kwilczu był budynek świniarni z 1936 roku; był kolatorem lub współpatronem kościołów parafialnych w Kwilczu, Białczu, Ostrorogu i Psarskim łożąc na remonty i utrzymanie tych kościołów; w 1904 roku był współzałożycielem Banku Ludowego w Kwilczu; od 1919 roku był jednym pierwszych w Wielkopolsce posiadaczy samochodu; w 1936 roku jako przedstawiciel wielkopolskiego ziemiaństwa witał na Ostrowie Lednickim prezydenta RP Ignacego Mościckiego; zmarł po dramatycznych przejściach w Czymkencie w Kazachstanie 4/5 stycznia 1942 roku.
www.staff.amu.edu.pl

B.G.
B.G. - 2012-10-08 13:38
Pałac w Rozbitku... Chodziliśmy tam na randki z dziewczyną, a po ślubie - na spacery z żoną. Jak jeszcze pałac i park był 'niczyj'. Ładne miejsce. Potem przyjechał Pan z Ameryki, z oskarem w torbie, kupił i od razu ogrodził cały park. Nie dla hołoty... Tylko dla Lepszych Ludzi - najlepiej też z Ameryki. Ale remontować by chciał najchętniej za pieniądze polskich podatników... A jak wyremontuje, to Polacy - znaczy hołota - i tak nie będą mieli wstępu :(

Grażyna Anna
Grażyna Anna - 2012-11-25 12:45
Urodziłam się tam, mieszkałam przez 15 najpiękniejszych lat mojego życia. Chciałam to miejsce pokazać moim dzieciom i wnukom, ale niestety nie mogłam podejść. Zrobiło mi się bardzo przykro.

staszek
staszek - 2017-08-04 09:20
czy istnieje jakaś możliwość obejrzenia go chociaż z zewnątrz czy jest jakiś kontakt z kimś kto tym zarządza. bo ciec który tego pilnuje jest nie do rozmowy

mitrofan
Małgorzata Kaptur