Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Czy tak może wyglądać pałac? Brześnica - daleko od szosy.

Czy tak może wyglądać pałac? Brześnica - daleko od szosy.

Polska, Studzianna

W połowie drogi między Borkiem Wielkopolskim a Dolskiem skręcamy w prawo do Studziannej. Po kilometrze asfaltu skręcamy w szutrową drogę do Brześnicy. To chyba pierwszy pałac i pierwsza wieś daleko od szosy.
Pałac zbudowany dla Zakrzewskich w końcu XVIII w. Murowany, o zwartej, dwukondygnacyjnej bryle założonej na rzucie prostokąta stoi na wzniesieniu nad stawem odarty z tynku i wszelkich oznak pańskiej przeszłości. Nie otacza go ani mur, ani park. Przed skromnym wejściem stoi "maluch". Nad stawem pasą się krowy, pewnie z folwarcznych zabudowań w pobliżu pałacu.
Pałac w XIX i XX w. był własnością rodziny Żółtowskich. Ostatni właściciel, Franciszek Żółtowski ur. w 1892 r., zginął w czasie wojny w Warszawie.

magda
magda - 2010-10-19 21:47
Aż żal ściska, widząc takie zdjęcia...to w końcu kawałek naszej historii...co zobaczą potomni? Kupę gruzu?

magiana
magiana - 2013-10-29 12:20
byłam w niedzielę. pałac wciążwygląda tak samo, jak na Twoich zdjęciach. aczkolwiek znalazłam ogłoszenie z początku roku o sprzedaży, więc kto wie, może wkrótce inaczej będzie już wyglądał? pozdrawiam serdecznie :)

mieszkaniec
mieszkaniec - 2015-06-28 22:13
stare zdj. teraz paląc nie do poznania aby pod biznes

mitrofan
Małgorzata Kaptur