Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Pępowo, Dłoń, Smolice, Borzęciczki, Pudliszki, Zimnowoda
Zwiń mapę
2007
27
paź

Pępowo, Dłoń, Smolice, Borzęciczki, Pudliszki, Zimnowoda

 
Polska
Polska, Dłoń
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 502 km
 
Pępowo
Jeden z największych zespołów rezydencjonalnych w Wielkopolsce, późnobarokowa siedziba magnacka, wybudowana w latach 1760-8 przez Józefa Mycielskiego. W 1876 r. jego prawnuk Ignacy Mycielski sprzedał majątek księciu Adolfowi Hansemanowi, do 1910 w rękach Ferdinanda von Hansemanna współtwórcy Hakaty . Od 1999 r. jest własnością prywatną. Obiekt ten tworzy centrum założenia osiowego, zamkniętego od wschodu wspaniałym parkiem o powierzchni 20 ha, a od zachodu usytuowanymi po bokach czworobocznymi dziedzińcami folwarcznymi. Zbudowany jest z piętrowego korpusu głównego na planie prostokąta oraz przylegających do niego w dwóch narożach parterowych pawilonów połączonych bramami z dwiema oficynami.

Dłoń – Bryła głównego korpusu pałacu wzbogacona została o podwójnie wyłamany ryzalit głównego wejścia z okazałym jońskim portykiem kolumnowym oraz o wysunięte ryzality po obu stronach korpusu głównego. Korpus główny i ryzality nakryte wysokimi łamanymi dachami polskimi. W pałacu została połączona doskonała kompozycja całości z odpowiednim standardem komfortowo wyposażonych wnętrz.

Smolice - Stąd pochodził Jan Nepomucen Umiński, w 1831 roku mianowany naczelnym wodzem powstania listopadowego. Dzisiaj wzrok przyciąga pałac zbudowany dla żydowskiego kupca Samsona Wollera. Jego córka Helena, która wyszła za hrabiego Leopolda von Ziethen, rozbudowała wspaniale ojcowską siedzibę. Na piętrze, w osobnym skrzydle, znajdowały się pokoje, w których gościł cesarz Wilhelm II, kiedy przybywał na polowania. Ziethenowie wznieśli dla polskich robotników piękny neobarokowy kościół, zbudowali wzorową wieś z domami w ogrodach, pocztą, szkołą, rozbudowali park, wzbogacony licznymi rzeźbami i pięcioma ozdobnymi bramami. Dziś w pałacu działa Instytut Hodowli Roślin.

Borzęciczki – Okazały pałac z charakterystycznym dla stylu nazywanego Queen Anne revival zestawieniem ceglanych ścian (później otynkowanych) z białym kamiennym lub tynkowanym detalem architektonicznym. Dwie wieże zostały dobudowane około roku 1900.

Pudliszki - Pałac klasycystyczny zbudowany po 1823 r. dla Józefa Łubieńskiego. Wielokrotnie później przebudowywany. W XVIII w. pod zastaw wieś otrzymała rodzina Morawskich, następnie przeszła w ręce Łubieńskich. W październiku 1931 r. u Józefy, żony Józefa Łubieńskiego, gościł Adam Mickiewicz. W 1888 r. właścicielem wsi był Niemiec Hermann Kennemann, współtwórca Hakaty; w okresie międzywojennym należała do rodziny Fenrychów.

Zimnowoda – Na doskonale symetryczną piętrową bryłę pałacu składają się przede wszystkim trzy zwieńczone oddzielnymi czterospadowymi dachami ryzality: środkowy i dwa boczne. Korpus nakryty dachem ogranicza się właściwie do roli łącznika pomiędzy nimi. Boniowania oraz pilastrowe i gzymsowe podziały, różne w przypadku ryzalitów i korpusu, dodatkowo pogłębiają wrażenie niezależności. Wejście w ryzalicie środkowym poprzedzone zostało gankiem wspartym na czterech filarach i ozdobionych rzeźbami. Pałac posiada dekoracyjne zwieńczenia ryzalitów, liczne kominy oraz pierwotne wnętrze z wysokim holem i okazałą klatką schodową obiegającą piętrową sień. Reprezentacyjne pomieszczenia zostały połączone amfiladami od strony fasady.


 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (16)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
R.S.
R.S. - 2008-12-07 00:37
W palacu w Borzeciczkach, w roku 1949, spedzalem swoje pierwsze letnie kolonie. Ciesze sie, ze nadal pieknie sie prezentuje. Na zajeciach z rysunku, mozolilem sie wtedy nad wiernym oddaniem jego baszty. Ciekawe, czy stojacy w poblizu kosciol rowniez jest odrestaurowany?
 
mirka66
mirka66 - 2011-04-18 07:24
Pieknie.
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014