Neorenesansowy pałac w Klęce został zbudowany około 1880 roku przez Hermanna Kennemanna. Pałac należał do szeregu niemieckich siedzib ziemiańskich, którym twórcy nadawali formę wzorowaną na berlińskich willach, a dekoracją nawiązywali do renesansu. Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta urozmaicona ryzalitami. Od wschodu ma on piętrową loggię widokową, od południa wykusz, a wewnątrz centralny hol oświetlony od góry ośmioboczną latarnią, która góruje nad dachem. Na początku XX wieku został poszerzony od strony zachodniej o obszerne, niższe skrzydło utrzymane w tym samym stylu. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy ze stawem. Pałac był własnością do 1945 roku zięcia Kennemanna Maksa Jouanne. Obecnie w pałacu mieści się przedszkole oraz mieszkania prywatne.
Jako właściciel ziemski H.Kenneman wykupuje od chłopów grunty. W księdze hipotecznej Klęki znajdują się zapisy dotyczące wykupu gruntów od polskich chłopów. Z przekazów ustnych wynika, że jedynym, przez długie lata opierającym się w sprawie sprzedaży ziemi był gospodarz Walkiewicz, zamieszkały w domu istniejącym do dzisiaj. W końcu jednak zmienił decyzję i zamienił swoją ziemię na atrakcyjnie położone grunty w Nowym Mieście. Dom jego został przeznaczony na mieszkanie dla ogrodnika H.Kennemana o nazwisku H.Opitz.
Herman Kenneman był jednym z przedstawicieli junkierstwa pruskiego. W 1894 roku zostaje założony Związek Popierania Niemczyzny w Prowincjach Wschodnich (Verein zum Federung der Deutschtuns in der Ostenmarker), który później przyjmuje nazwę Niemieckiego Związku Kresów Wschodnich (Deutscher Ostmarkverain). Związek ten, początkowo w języku potocznym, a następnie historycznym zwany był "Hakata" od początkowych liter nazwisk jego założycieli i przywódców tj. Hansemanna, Kennemana i Tedemanna. Z "Hakatą" kojarzą się najbardziej bezwzględne i brutalne metody stosowane przez Niemców po 1894 roku wobec Polaków.
Kenneman był największym obszarnikiem w poznańskim, ponieważ posiadał 6579 ówczesnych mórg pruskich (20000 ha) i z tego też powodu jego koło "Hakata" w Klęce było jednym z największych i liczyło 240 członków. Członkowie "Hakaty" obchodzili święto zwane Deutsche Tage zwoływane co roku z okazji obrad największych organów "Hakaty". Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Jarocinie w 1898 roku. Dnia 16 września 1894 roku do Bismarcka przybyła pielgrzymka 2000 Niemców z poznańskiego pod przewodnictwem H.Kennemana, aby poprzeć politykę germanizacyjną.
http://kleka.fm.interia.pl/rodz.htm