Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Śmiełów - spotkanie z Mickiewiczem. Raszewy.
Zwiń mapę
2007
14
paź

Śmiełów - spotkanie z Mickiewiczem. Raszewy.

 
Polska
Polska, Śmiełów
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 258 km
 
Mickiewicz w Wielkopolsce
Poeta przybył do Wielkiego Księstwa Poznańskiego, z zamiarem nielegalnego przekroczenia granicy między zaborem pruskim a rosyjskim. Chciał wziąć udział w powstaniu listopadowym. Był wysłannikiem Rządu Narodowego w Paryżu i przedstawicielem środowiska polskiego w Dreźnie. Próba przedostania się na drugą stronę Prosny zakończyła się niepowodzeniem. Pobyt Mickiewicza w Wielkopolsce trwał blisko siedem miesięcy, od sierpnia 1831 r. do marca 1832 r. Wieszcz był podejmowany przez liczne rodziny ziemiańskie w ich wiejskich rezydencjach. Blisko zaprzyjaźnił się z Konstancją Łubieńską z Budziszewka, z rodziną Turnów i Józefem Grabowskim. Podczas pobytu poety w Wielkopolsce powstała Reduta Ordona i prawdopodobnie dwa wiersze powstańcze: Nocleg i Śmierć pułkownika, ballada Ucieczka oraz pierwsza redakcja III części Dziadów. Na karty Pana Tadeusza trafili Kwileccy i Turnowie z Objezierza, na ich sporze o spadek wzorowany jest spór Horeszki z Soplicami o zamek. Pierwowzorem sporu między Rejentem i Asesorem o Kusego i Sokoła był spór Kaliksta i Ksawerego Bojanowskich, dwóch braci Konstancji Łubieńskiej, o charty. Wspomnieniem z pobytu w Wielkopolsce jest też postać kawiarki z pałacu w Śmiełowie.

Śmiełów – właścicielem pięknego pałacu i rozległego majątku był Andrzej Gorzeński, prezydent Trybunału Cywilnego Departamentu Poznańskiego w czasach Księstwa Warszawskiego. Klasycystyczny pałac, o doskonałych proporcjach i harmonii, zaprojektował w 1797 architekt Stanisław Zawadzki. Położona w niezwykle malowniczej okolicy tzw. Szwajcarii Żerkowskiej rezydencja Gorzeńskich składa się z piętrowego wyniosłego korpusu z czterokolumnowym portykiem od frontu i z dwóch oficyn połączonych półkolistymi galeriami. Jej wnętrza zdobią polichromie braci Smuglewiczów i dekoracje sztukatorskie Michała Ceptowskiego. Pałac, zrywając z barokową osiowością i reprezentacyjnością, został ustawiony bokiem do drogi. Z okien jego salonu rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Żerkowskie i na kościół w Brzostkowie. Po drugiej stronie drogi rozciąga się klasycystyczne założenie folwarczne, również zaprojektowane przez Zawadzkiego. Piękny park, założony na przełomie XVIII/XIX w., zawiera w sobie m.in. „ogródek Zosi”, który był pierwowzorem opisu ogrodu Zosi w „Panu Tadeuszu”. Adam Mickiewicz właśnie ze Śmiełowa w 1831 chciał się przedostać przez położoną w pobliżu granicę do Królestwa Polskiego, by wziąć udział w powstaniu listopadowym. Na szczęście dla poezji polskiej mu się to nie udało. Śmiełów należy do najbardziej urokliwych rezydencji-muzeów w Polsce. Od 1975 w pałacu mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu

Poeta gościł w wielu wielkopolskich dworach: Kopaszewie, Pudliszkach, Choryni, Luboni, Oporowie, Drzewcach.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (12)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
museo.pl
museo.pl - 2009-08-14 08:44
w tych relacjach widać duszę prawdziwego poznaniaka. strona polecana przez serwis www.museo.pl
 
zula
zula - 2014-01-26 22:45
Gratuluję Małgorzato wspaniałej pracy!
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 465 komentarzy465 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014