Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Modrze i Szczepowice
Zwiń mapę
2007
18
paź

Modrze i Szczepowice

 
Polska
Polska, Modrze
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 395 km
 
Modrze - wieś w gminie Stęszew ma bogatą historię. Mieściła się tu letnia siedziba księcia Mieszka I. Tu podobno zmarła pierwsza żona Mieszka czeska księżniczka Dobrawa. Później wieś była własnością książąt wielkopolskich, miejscem częstych pobytów księcia wielkopolskiego Przemysła I. Tutaj też, dnia 9. stycznia 1265 r., zmarła Elżbieta księżniczka śląska, żona Przemysła I.
Na początku XIX w. właścicielką Modrza była Rozalia z Chłapowskich, żona Wawrzyńca Engeströma, posła króla szwedzkiego i pełnomocnego ministra Szwecji w Polsce. Prowadziła rozrzutny tryb życia i zmuszona była sprzedać majątek Niemcom. W 1826 r. dwór z folwarkiem kupił od niej niemiecki kupiec i destylator Daniel Gottlieb Baarth, a później jego syn rozbudował gospodarstwo i utworzył nowy duży folwark. Wzniósł on również nową okazałą rezydencję, zachowaną do dnia dzisiejszego. Na początku XX wieku majątek ponownie stał się polską własnością. W 1907 r. kupił ją Marcin Biedermann- poznański kupiec i przedsiębiorca. Ostatecznie zakupił posiadłość Związek Ziemian i utworzył spółkę z ograniczoną poręką „Modrze”. Ostatnim właścicielem Modrza przed II wojną światową był Józef Hutten- Czapski z Kuchar koło Pleszewa. Nabył go w 1913 r. za sumę prawie 3 milionów marek! Rozwinął tutaj hodowlę koni, tworząc znaną stadninę. Dokonał on również zmian w pałacu, ostatnich w dekoracyjnej aranżacji budynku.
Co się dziś dzieje z tym pałacem nie udało mi się ustalić. Obydwie bramy główna i boczna od strony folwarku były zamknięte na głucho. Pozwoliłam sobie na chwilę podglądania. Było to jak zrywanie zakazanego owocu.

Kilka kilometrów dalej znajduje się pałac w Szczepowicach. Obserwuję go od 29 lat. Widziałam jak stawał się ruiną i nagle odżył. Obecnie w kwitnącym stanie.

Pałac w Szczepowicach dzisiaj to elegancki i stylowy hotel, centrum konferencyjne oraz ośrodek wypoczynkowy.
W średniowieczu własność Opalińskich, Mosińskich, Bnińskich i Kościeleckich. W końcu XVI w. własność Zdorskich, a od 1596 własność Piotra Dziekczyńskiego.
W 1727 roku majątek przeszedł na własność Antoniego Skrzetuskiego, natomiast w 1879 roku właścicielem została rodzina Forstmanów, która dokonała rozbudowy i renowacji pałacu ukończonej w 1909 roku.
W 1945 roku, majątek został upaństwowiony i przeszedł we władanie Państwowych Gospodarstw Rolnych.
W 1996 r. Pałac kupiła rodzina Piechockich i przeprowadziła kapitalny remont, który został ukończony w 2002 r. Za przeprowadzone prace remontowe Pałac został wyróżniony nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie. 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (11)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014