Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Zielony, pachnący żywicą Lošinj. Chorwacja 2009    start
Zwiń mapę
2009
16
sie

start

 
Polska
Polska, Mosina
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 0 km
 
Dlaczego wypadło na Losinj? Nigdy wcześniej nie myślałam o wyspach. Nie lubię wysp, zawsze wydawało mi się, że ograniczają, że zmuszają do biernego wypoczynku.
Może do wszystkiego trzeba po prostu dojrzeć.
Chcieliśmy wypocząć, więc szukaliśmy miejsca, żeby było na tyle ciekawe, aby się nie nudzić odpoczywając.
Losinj to chorwacka wyspa, do której można dotrzeć promem z Istrii lub z wyspy Krk po przejechaniu wyspy Cres. Losinj jest górzysty i cały porośnięty aromatycznymi piniami. Od XIX w ma status uzdrowiska. Już wtedy arystokracja austriacka wznosiła tam swe letnie rezydencje. Odkrywcą Losinja jest Karol Stefan Habsburg-Lotaryński, arcyksiążę austriacki z żywieckiej linii Habsburgów. W dwudziestoleciu międzywojennym uznawany przez polskie środowisko monarchistyczne za odpowiedniego kandydata do korony. Swoje sześcioro dzieci, nie zaniedbując arcyksiążęcej habsburskiej obyczajowości, wychowywał na Polaków. Wszystkie dzieci mówiły biegle po polsku, niemiecku, angielsku, francusku i włosku. Jego dwaj synowie Karol Olbracht i Leon służyli w Wojsku Polskim walcząc z bolszewikami w 1920 r. a w II RP na jego prośbę przyznano mu obywatelstwo polskie.
Losinj zaczął mnie interesować coraz bardziej - do względów klimatycznych doszedł dla mnie niezwykle istotny trop historyczny. Kiedy wyczytałam, że przy wybrzeżach Losinja można ujrzeć w morzu delfiny nie miałam już żadnych wątpliwości, że jest to miejsce niezwykłe.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014