Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Francja nas nie rozpieszczała... 2002    Wersal
Zwiń mapę
2002
16
lip

Wersal

 
Francja
Francja, Versailles
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2770 km
 
Mieliśmy w planie Luwr, ale okazało się, że we wtorek jest nieczynny. Wzięliśmy kurs na d'Orsay, ale odstraszyła nas ogromna kolejka. Pojechaliśmy więc RER-em z Placu Inwalidów do Wersalu.
Pałac w Wersalu to jedna z najznakomitszych budowli klasycyzmu barokowego, która była inspiracją dla architektów i artystów późniejszych lat. Stąd przez ponad 100 lat trzech Ludwików: XIV, XV i XVI rządziło Francją. Wchodzących wita z cokołu pomnika sam król- Słońce, czyli Ludwik XIV, znany z powiedzenia "Francja to ja". W Wersalu zbudował "złotą klatkę", w której umieścił kwiat arystokracji francuskiej, dzięki czemu mógł kontrolować jej poczynania.
Rozmiary samego pałacu są imponujące: elewacja ogrodowa ma 640 m długości, a jej środek stanowi Sala Zwierciadlana o wymiarach: 72 m długości, 10 m szerokości i prawie 13 m wysokości. Na ogrody wychodzi z niej 17 okien, naprzeciw których są zawieszone olbrzymie lustra. To w tej sali podpisano traktat kończący I wojnę światową.
Wielkie wrażenie robią też ogrody Wersalu, które zajmują ponad 100 hektarów. Obfitują w przemyślnie zaplanowane widoki, promenady i tarasy oraz "Canale Grande", który stanowi oś barokowych ogrodów. Niestety tak dobrze znane wszystkim fontanny nie tryskają wodą przez cały dzień. Ma to miejsce raz, bodajże o 16. Musieliśmy się zadowolić rzeźbami i wyobrazić sobie jak pięknie jest, gdy tryskają wodą.
Oprócz pałacu głównego zwiedziliśmy Grand Trianon, zbudowany za panowania Ludwika XIV oraz Petit Trianon powstały w czasach Ludwika XV dla markizy J.A. de Pompadour.
Podczas rządów Ludwika XVI pałacyk stał się ulubionym miejscem Marii Antoniny, która otoczyła go ogrodem. W ogrodzie tym zbudowano sentymentalną "wioskę Marii Antoniny", gdzie ona i jej przyjaciele mogli bawić się w wieśniaków.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (9)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
cavalcanti
cavalcanti - 2009-06-18 15:23
Wersal mnie bardzo zawiódł ( może ze względu na pochmurną pogodę, może dlatego, że nie widziałem wnętrz, ale przede wszystkim nie dzialajace fontanny, tryskająca woda znacznie podniosłaby atrakcyjność tego miejsca ), dużo bardziej podobał mi się Poczdam
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014