Geoblog.pl    mitrofan    Podróże    Cudze chwalicie, swego nie znacie...    Sielinko i Porażyn - posiadłości generała K. Sosnkowskiego
Zwiń mapę
2009
14
cze

Sielinko i Porażyn - posiadłości generała K. Sosnkowskiego

 
Polska
Polska, Porażyn
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1326 km
 
Kolejna miejscowością na trasie naszej wycieczki jest Sielinko, znane z działającego tutaj od niemalże 50 lat Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Sielinko tak jak i pobliski Porażyn (kiedyś własność Opalińskich) było w XIX w. własnością Franza Heinricha von Beymego, a w okresie międzywojennym własność gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
Gen. Kazimierz Sosnkowski - ur. w 1885. - członek Polskiej Partii Socjalistycznej, współtwórca Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. W 1914 służy w Legionach Polskich. Wraz z Józefem Piłsudskim przez 16 miesięcy więziony w Magdeburgu. W 1918 obejmuje dowództwo nad tworzącą się armią polską w okręgu warszawskim. Od 1919 jest wiceministrem spraw wojskowych. W reakcji na zamach majowy usiłuje popełnić samobójstwo. Odratowany, wraca do wojska. Awansuje na generała broni. Podczas Kampanii Wrześniowej dowodzi Frontem Południowym. Przedziera się na Zachód. W 1943 obejmuje stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Przeciwnik ustępstw wobec Związku Sowieckiego, jest krytyczny wobec polityki Wielkiej Brytanii. W 1944 w wyniku nacisków brytyjskich odwołany ze stanowiska Naczelnego Wodza. Od listopada 1944 mieszka w Kanadzie, gdzie staje się jednym z głównych autorytetów politycznych emigracji polskiej. Umiera w 1969 w Arundel w Kanadzie. Gen. Sosnkowski pracował fizycznie na swojej kanadyjskiej farmie, gen. Sosabowski zarabiał jako magazynier, gen. Maczek był barmanem. Ot tragiczne polskie losy...
Generał był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach: grał na fortepianie, uprawiał sport, znał kilka jezyków obcych, był myśliwym, pisał wiersze, ufundował trybunę na stadionie Dyskobolii w Grodzisku Wlkp.
Piotr Sosnkowski, najmłodszy syn generała jest obecnie Prezydentem Rotary Club okręgu Deauville we Francji, gdzie na stałe mieszka, odwiedził niedawno Porażyn.
84-letni dziś Aleksander Sosnkowski, starszy syn generała, odwiedził w 2006 r. gimnazjum w Opalenicy. "Kiedy w 1943 r. mój ojciec znalazł się na czarnej liście Stalina, także i ja nie mogłem już wrócić do Polski - opowiada Aleksander Sosnkowski. Dlatego zaciągnął się do amerykańskiego lotnictwa i walczył z Japończykami, a potem z Chińczykami w Korei. - Choć jestem dziś Amerykaninem, bo tak chciał los, nigdy jednak nie zapomniałem ojczystego kraju".


 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
Wnuczka Jadwigi i Stanisława Gugały
Wnuczka Jadwigi i Stanisława Gugały - 2014-02-07 15:51
Witam!Przez przypadek dowiedziałam się,że w tamtych czasach tj.przed wybuchem wojny jeden z synów pana generała Sosnkowskiego ,Jan był świadkiem na ślubie moich dziadków;Jadwigi i Stanisława Gugała.Zachowały się zdjęcia ,dwa lub trzy.Uroczystość ta odbyła się w kościele w Pniowie.Pan Jan był drużbą z Panią Hanną Śpiewak córką podpułkownika Władysława Śpiewaka.Mój dziadek był synem Adama Gugały z Dąbrówki Pniowskiej.Wiem o tym od cioci mojej mamy a córki Adama jeszcze żyjącej.Pozdrawiam serdecznie i jestem pod wielkim wrażeniem osobowości Pana Generała.
 
 
mitrofan
Małgorzata Kaptur
zwiedziła 19% świata (38 państw)
Zasoby: 539 wpisów539 464 komentarze464 6247 zdjęć6247 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
01.08.2016 - 14.08.2016
 
 
30.08.2014 - 04.09.2014